which would have more volume, 1 kg of lead or 1 kg of copper
1. which would have more volume, 1 kg of lead or 1 kg of copper
1 kg of copper.maybe
2. how many grams of pure copper must be added to 20 grams of an alloy containing 40% copper to produce an alloy containing 60% copper?
20 gr alloy mengandung 40% copper.
Itu berarti jumlah copper = 8 gr
Karena 40/100 x 20 = 8
Untuk membuat alloy nya mengandung 60% copper, itu berarti copper nya harus ditambah 20%, kan? :)
20/100 x 20 = 4 gr
20 % nya kita tambahin dengan 40% yang tadi
8 gr + 4 gr = 12 gr
YEEY, KETEMU
Eh, soalnya gampang ternyata ya?
Semoga jawabannya betul, wkwk.
3. One of the element used to produce wire is copper. The chemical code for copper is...
Copper = tembaga = Cu(Cuprum)
4. A copper at 100 °C placed in 1250-gram of water at 10 °C. The specific heat for water is 4200 J.kg 'C' and the specific heat for copper is 389 J.KG 'C. If the temperature of the thermal equilibrium 36 °C, what is the mass of copper
Jawaban:
1250 gr = 1,25 kg
Q = m . c . ∆T
m = mass
c= specific heat capacity
∆T = temperature change
mass . 389 . (100-36) = 1,25 . 4200 ( 36-10)
mass. 389 . 64 = 1,25 . 4200 . 26
mass = 4,38624..... kg
mass = 4,4 kg
sry if i'm wrong, cuz my english ain't that good enough.
5. What is NOT an example of a conductor ? * aluminium copper silver pure water
Jawaban:
pure water
bcuz it's non logam
Jangan lupa bintang 5 dan jadikan jawaban terbaik ya >.<
6. An alloy is made by combining 900 g of copper with 400 g of iron. If the densityof copper is 9 g/cm and density of iron is 8 g/cm', what is the density of the alloy?(assume that the volume of each metal does not change during mixing.)
ρ(cop) = 9 gr/cm³
ρ(iron) = 8 gr/cm³
ρ = m/Vol
Vol = m/ρ ~ constant!
ρ' = ρ(cop) + ρ(iron)
= 9 + 8
= 17 gr/cm³ ~ 17 × 10³ kg/m³ ✓✓
7. A solution of copper (II) sulphate is Electrlyzed
fgbhgvb
hhfgvb
hgffhbnfcgvc
hhjnnjjElektrolisis CuSO₄ Elektroda Pt
Reaksi di Anoda 2H₂O ==> 4H⁺ + 4e + O₂
Reaksi di Katoda Cu²⁺ + 2e ==> Cu
semoga dapat membantu yah kak
untuk pertanyaan atau apapun kakak bisa mengepostkan di kolom komentar
8. Calculate the mass of copper deposited at the cathode when a current of 0.125A flows through an aqueous copper (II) sulphate of concentration 0.80 mol dm-3 for 30 minutes
0,074gram
Penjelasan:
knows :
A = 0,125A
copper (II) sulphate = CuSO4
M = 0,8mol/dm³
t = 30minutes = 30minutes × 60s/minutes = 1800s
Deterimine of mass copper
Answer
CuSO4 => Cu²+ + SO4²-
e = Ar Cu/2
W(weight) = e×A×t/96500
W = 63,5/2 × 0,125 × 1800 / 96500
W = 0,074 gram
9. If the coofficien linier expansion of copper is 0.00007 dc calculate the amount of space Carea) expansion of copperpake , given , ask ama solving oke
Penjelasan dengan langkah-langkah:
given:
[tex] \alpha = 7 \times {10}^{ - 5} \\ [/tex]
asked:
[tex]dx = ...[/tex]
solving:
[tex]dx = 2\alpha \times dt \times x \\ = 14 \times {10}^{ - 5 } \times dt \times x[/tex]
where dx is the amount of expansion, dt is the difference in temperatures, 2alpha is the area coefficient, and x is the starting length
10. A cube of copper has a mass of 600kg. copper has a density of 9.3g/cm³. Calculate the length of each side of the cube to the nearest mm.
This is how you solve it
volume = 600.000 / 9,3 (we make 600 kg to 600.000 g because the density use gram to)
Volume = 64.516 cm³ (approximately)
Lenght = 254 cm
Lenght = 254,0 mm
11. How much heat is needed to raise the temperature of a block of copper (weighing 0.5 kg) from 0°C to 100°C? (the specific heat capacity of copper, c = 400 J / kg°C)
Q = m.c.∆t
Q = 0,5 kg . 400 J/kg°C . (100-0)°C
Q = 200 J . 100
Q = 20.000 J
12. the characteristic of solid isA. shape and volume changeB. fixed shapeC. shape changesD. the volume changes
Jawaban:
b fixed shape
Penjelasan:
maaf kalau salah
13. 50 cm³ of 1.0 mol dm-³ of hydrochloric acid reacts with excess copper(II) oxide to produce copper (II) chloride. Write the chemical equation for the reaction and calculate the mass of copper(II) chloride formed.
The chemical equation for the reaction is:
[tex] 2HCl \ + \ CuO \ \rightarrow \ CuCl_2 \ + \ H_2O [/tex]
Mass of copper(II) chloride formed is 3,3625 g
»EXPLANATION«Hydrochloric Acid reacts with excess copper(II) oxide to form copper(II) chloride and water in abalanced reaction:
[tex] 2HCl \ + \ CuO \ \rightarrow \ CuCl_2 \ + \ H_2O [/tex]
moles of Hydrochloric Acid = 50 cm³ × 1 cm³/1000 dm³ × 1.0 mol/dm³
moles of Hydrochloric Acid = 0,05 mol
mass of [tex] CuCl_2 [/tex] formed = ½ × 0,05 mol × 134,5 g/mol
mass of [tex] CuCl_2 [/tex] formed = 3,3625 g
#GeniuzS05
#SAYIDI
14. What do charity shops have a fixed amount of?
Jawaban:
Apa toko amal memiliki jumlah tetap
15. 0 c) 75 Fahrenheit = d) 60° Reamur renheit 3. A 50cm long copper rod has an initial temperature of 30°C. The coefficient of expansion of copper is 1.8 105FC. The length of copper at 50°C is ... cm. Plissa tolongg yang tauu jawab yaa
75 Fahrenheit = 24,1°C
60° Reamur = 56,7°C
A 50cm long copper rod has an initial temperature of 30°C. The coefficient of expansion of copper is 1.8*10^-5 FC. The length of copper at 50°C is 50 + (50 x 1.8 x 10^-5 x 50) = 50 + 0,9 = 50,9 cm.
16. Copper is a kind of metal that is ………………………… conducting electricity
Jawaban:
copper is a kind of metal that is calledconducting electricity
५ᵎʚՙsemoga membantu ᵕ̈
-rribka
17. The characteristic of gas is …. A.fixed shape and volume B.fixed shape C.the volume is fixed D.shape and volume change
Jawaban:
d. shape and volume change.
D. Shape and volome change.
Semoga membantu. Jadikan sebagai jawaban tercerdas ya!
18. 25 gram of alloy composed of copper(Cu) and zinc (Zn) is reacted with HCl, and 4,48 L of hydrogen is obtained at STP. What is the mass presentage of copper in the alloy? catatan : copper tidak beraksi dengan HCl. mohon tuliskan caranya
Zn + 2 HCl => ZnCl2 + H2
V H2 STP = 4,48 liter
V STP = 22,4 liter/mol
mol H2 = 4,48 liter / 22,4 liter/mol = 0,2 mol
mol Zn = mol H2 (koefisien sama) = 0,2 mol
massa Zn = 0,2 mol x 65 gr/mol = 13 gram
massa Cu = 25 - 13 = 12 gram
% Cu = 12 gr/25gr x 100% = 48%
19. 5. (a) A copper ball has a mass of 1 kg. Calculate the radius of the ball, given that the density of copper is 8900 kg m^-3tolong ya kak makasih..
Jawaban:
3 x 10^-2 m
Penjelasan:
Massa = 1 kg
Massa Jenis = 8900 kg/m³
Massa Jenis = Massa / Volume
8900 kg/m³ = 1 kg/Volume
Volume = 1/8900 m³
V = 4/3 πr³
1/8900 = 4/3 x π x r³
r³ = 3/4π x 8900
r = 0,03 m = 3 x 10^-2 m
20. If 12.4 g copper(II) carbonate reacts completely with excess H2SO4, calculate the mass of copper(II) sulphate formed.
Jawaban:
Copper (II) Carbonate = CuCO3
m = 12,4 gram
Mr = 123,5
mol = m/Mr = 12,4/123,5 = 0,1 mol
bereaksi smua maka CuCO3 habis
CuCO3 + H2SO4 -> CuSO4 + H2CO3
m 0,1
b 0,1
s 0
b CuSO4 = 1/1 x 0,1 = 0,1 mol
b CuSO4 = s CuSO4 = 0,1 mol
mass = mol x Mr = 0,1 x 159,5 = 15,95 gram
0 Komentar