calculate the volume of the prism
1. calculate the volume of the prism
Jawaban:
artinya; hitunglah volume prisma
Penjelasan:
rumus untuk mencari volume prisma adalah:
V=luas alas × tinggi.V=1/2×(panjang×lebar×tinggi)Baca juga: Cara Menghitung Luas Permukaan Prisma.V=s³V=panjang×lebar×tinggi.V=(1/2×5×sisi×apotema)×tinggi prisma.Jawaban:
Prism volume formula/rumus volume Prisma
↓
Volume=Luas alas×tinggi
Large/luas=(2 x ((alas x tinggi) : 2)) + (keliling alas x tinggi prisma).
2. calculate the volume of pyramid
Unknown:
High = 6 cm
Side plinth = 5 cm
Asked:volume of pyramid...?
Answer:V = ⅓ × plinth area × high
V = ⅓ × (s × s) × high
V = ⅓ × (5 cm × 5 cm) × 6 cm
V = ⅓ × 25 cm × 6 cm
V = ⅓ × 150 cm³
V = 150 cm³/3
V = 50cm³
3. Quicklime (CaO) is produced by the thermal decomposition of calcium carbonate (CaCO3). Calculate the volume of CO₂ at STP produced from the decomposition of 152 g CaCO, by the reaction
Penjelasan:
caco3 ----- cao + co2
mol cao =mol co2 = 152 / 56 = 2.7 mol
volume STP = mol x 22,4 L = 2,7 x 22,4 = 60,48 L
4. A glass house is in the shape as shown in the figure . calculate total area of glass needed and calculate the volume of the glass house
Jawab:
Total Luas seluruh bangunan = L prisma segitiga + L balok
= 248 m² + 292 m² = 540 m²
Total Volume seluruh bangunan = V prisma segitiga + V balok
= 60 m³ + 336 m³ = 396 m³
Penjelasan dengan langkah-langkah:
Bangunan ini adalah gabungan dari prisma segitiga dan balok.
Diketahui :
Prisma segitiga : alas = 5 m
tinggi alas = 6 m
tinggi prisma = 11 m - 7 m = 4 m
Ditanya : L = ?
V = ?
L = 2 X Luas alas + Keliling alas + tinggi
= 2 X (1/2 X 5X6) + (5+5+6) x 4
= 2 x (15 + 16 x 4)
= 2 x 124 = 248 m²
Volume = Luas alas X tinggi
= (1/2 X 5X6) X 4
= 60 m³
Sekarang kita hitung balok.
Diketahui : p = 8 m
l = 6 m
t = 7 m
Ditanya : L = ?
V = ?
L balok = 2 (pl + pt + lt)
= 2 (8X6 + 8X7 + 6X7)
= 2 (48+56+42)
= 2 x 146 = 292 m²
Volume balok = pxlxt
= 8 X 6 X 7
= 336 m³
Total Luas seluruh bangunan = L prisma segitiga + L balok
= 248 m² + 292 m² = 540 m²
Total Volume seluruh bangunan = V prisma segitiga + V balok
= 60 m³ + 336 m³ = 396 m³
5. Please help me calculate the volume of the prism. Im completely lost...
The volume of prism = total space of the base x the height
rotate the prism so the base will be the one with the "weird square"
Volume = space of the base x height
= ((7x8)+(5x3)) x 5
= (56 + 15) x 5
=71 x 5 = 355 cm3
sorry for the "bad" english
6. Calculate of value ... ³log 8× ²log 27=
Jawab:
Penjelasan dengan langkah-langkah:
7. pada reaksi C3H8 (g) + O2(g) → CO2(g) + H2O(g), dihasilkan 8 ml uap air. tentukan volume C3H8, O2 dan CO2 yang bereaksi
Jawaban:
Volume C3H8 = 2 ml
Volume O2 = 10 ml
Volume CO2 = 6 ml
Penjelasan:
Persamaan reaksi:
C3H8 + 5 O2 => 3 CO2 + 4 H2O
Perbandingan koefisien ~ perbandingan mol
C3H8 : O2 : CO2 : H2O = 1 : 5 : 3 : 4
Volume C3H8 = ( 1 / 4 ) x 8 ml = 2 ml
Volume O2 = ( 5 / 4 ) x 8 ml = 10 ml
Volume CO2 = ( 3 / 4 ) x 8 ml = 6 ml
8. Calculate the difference (selisih) between the volume of the following!
penyelesaian :
= p × l × t - p × l × t
= 3 × 3 × 6 - 2 × 3 × 2
= 54 - 12
= 42 cm³
Jawaban dan langkah langkah penyelesaian ada di dalam lampiran ya semoga membantu.
Jangan lupa apabila membantu jadikan jawaban tercerdas ya terimakasih ^_^
9. the volume of a cube is 343cm³.calculate the total surface area,in cm²,of the cube
[tex] \sqrt[3]{343} = 7[/tex]
[tex]6 \times {7}^{2} = [/tex]
[tex]294 \: cm^{2} [/tex]
10. Calculate the distance travelled by the particle for the period of time
Jawab:
Penjelasan dengan langkah-langkah:
11. for-the-been-a-has - house - occupied - owner-the-by - year The correct arrangement of the jumbled words above is ... a. The house occupied for a year by the owner has been. b. The owner has been occupied by the house for a year. c.The house has been occupied by the owner for a year. d. the owner has occupied by the house been for a year
Jawaban:
C. The house has been occupied by the owner for a year.
Penjelasan:
Kalimat tersebut menggunakan tenses Present Perfect Tenses yang berbentuk Passive Voice
Sehingga menggunakan rumus:
S (direct object) + have/has + been + past participle +/- by … (agent)
direct object = the house
agent = the owner
12. at country club, 7/10 of land is ocupied by a gold course. Of the remainning area, 1/4 is occupied by a club house. find the fraction of the land not occupied by the club house.
Penjelasan dengan langkah-langkah:
di country club, 7/10 tanah ditempati oleh lapangan golf.
Dari area yang tersisa, 1/4 ditempati oleh sebuah club house.
temukan bagian dari tanah yang tidak ditempati oleh club house.
7/10 tanah digunakan untuk lapangan golf, berarti sisa tanah tidak digunakan untuk lapangan golf adalah 1 - 7/10 = 3/10 bagian.1/4 tanah yang tidak digunakan untuk lapangan golf, digunakan untuk perumahan. maka tanah yang digunakan untuk perumahan adalah 1/4 × 3/10 = 3/40 bagian.maka tanah yang tidak digunakan untuk lapangan golf maupun perumahan adalah 3/10 - 3/40 = 12/40 - 3/40 = 9/40 bagian.semoga membantu^^
Jawab:
[tex]\frac{37}{40}p[/tex]
Penjelasan dengan langkah-langkah:
Misal luas tanah = p
di pakai gold course = [tex]\frac{7}{10}p[/tex], sisa nya [tex]p - \frac{7}{10}p=\frac{3}{10}p\\[/tex]
[tex]\frac{1}{4}[/tex]sisa dipakai club house. club house = [tex]\frac{1}{4}\times \frac{3}{10}p=\frac{3}{40}p[/tex]
maka yang tidak digunakan club house = [tex]p-\frac{3}{40}p=\frac{37}{40}p[/tex]
13. 4c2h6(g) + o2(g) ⇒ 8 co2(g) + h2o(g) berapa volume gas co2 terbentuk pada pembakaran 15 liter gas etana ?
Penjelasan:
4C2H6(g)+14O2(g)---->8CO2(g)+12H2O(g)
perbandingan koofisien=perbandingan volume.
perbandingan koofisien=4:14:8:12
=2:7:4:6
maka perbandingan C2H6 dengan CO2=
2:4=1:2
maka Volume CO2 adalah 30Liter.
14. calculate the length of the simple pendulum having time period of 3 seconds (g=9.8)
Penyelesaian:
[tex] \displaystyle (T)^2 = \left(2\pi \sqrt{\frac{l}{g}}\right)^2 \\ T^2 = 4\pi^2 \frac{l}{g} \\ l = \frac{T^2\cdot g}{4\pi^2}[/tex]
Tinggal masukkan angka-angkanya
[tex] \displaystyle l \approx \frac{(3)^2\cdot (9.8)}{4(3.14)^2} \\ l \approx 2.2364 \; m [/tex]
Jawaban:
[tex] \displaystyle \boxed{\bold{l \approx 2.2364 \; m }}[/tex]
15. Please help me calculate the volume of the prism. Im completely lost...
1/3 *luas alas * tinggi
16. calculate the volume of the space above Please answer!!!!!
Penjelasan dengan langkah-langkah:
Volume bangun 1 : Kubus : S×S×S
=10×10×10
=100×10
=1.000 cm³
volume bangun 2 : Balok : p×l×t
=20×12×10
=240×10
=2.400
V.gabungan = 1.000 + 2.400 =3.400 Cm³
17. Please help me calculate the volume of the prism. Im completely lost...
Part A = 13 x 5 x 3 = 195 cm³
Part B = 8 x 5 x (7 - 3) = 8 x 5 x 4 = 160 cm³
195 + 160 = 325 cm³
18. The mass of 5 equal steel balls is 8 kg. Calculate the mass, in kg of 4 steel balls.
Jawab:
6,4 kg
Penjelasan dengan langkah-langkah:
5 steel balls = 8 kg
1 steel ball = 8 : 5 = 1,6 kg
so, 4 steel balls = 4 x 1,6 kg = 6,4 kg
19. The density of carbon tethacholride is 1.59 g/ml. Calculate the volume of 26.4 grams of the liquid.tolong dijawab besok dikumpulkan
V= m/d
= 26,4/1,59
= 16,604 ml3 ( ml pangkat 3 )
20. Given one of the roots of the quadratic equation px2- 4x + 3p -8 =0 is 1 . Calculate the value of p
Jawab:
p = 3
Penjelasan dengan langkah-langkah:
salah satu akar = 1
persamaan nya= p[tex]x^{2}[/tex]-4x+3p-8 = 0
masukkan angka 1 ke persamaan:
p[tex](1^{2})[/tex] -4(1) +3p -8 = 0
p-4+3p-8 = 0
4p = 12
p=3
0 Komentar